KSSA Coastal Regatta

Sandwich Bay

50th Anniversary Coastal Regatta Sandwich Bay Burgess Bucket & and Allcomers Racing

Place HelmName CrewName Club School Class SailNo R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Christopher Thomas Dan Fenn Broadstairs Sir Roger Manwoods RS 200 590 (10.0) 1.0 1.0 1.0 13.0 3.0
2nd Tom Marks Lucy Harris BOUGH BEECH SC MAIDSTONE GRAMMAR SC RS 200 692 (12.0) 2.0 2.0 2.0 18.0 6.0
3rd Seb Hansell Jackie Whitmey Downs S.C. / BBSC St. Edmunds RS 200 1098 2.0 (3.0) 3.0 3.0 11.0 8.0
4th Tom Goodey   Broadstairs SC Dane Court Grammer LASER 160562 (8.0) 4.0 4.0 4.0 20.0 12.0
5th Jonty Freeman   Newhaven and Seaford Sussex Downs College LASER RADIAL 192842 4.0 (8.0) 5.0 5.0 22.0 14.0
6th Michael Calvert   Salcombe YC Borden Grammar LASER RADIAL 173742 5.0 (9.0) 7.0 6.0 27.0 18.0
7th Elliot Piperbrown   Minnis Bay Chatham House Gramma LASER 161799 6.0 (7.0) 6.0 7.0 26.0 19.0
8th George Hyett   Downs S.C. Sir Roger Manwoods TOPPER 42079 1.0 (14.0) 10.0 13.0 38.0 24.0
9th Greg Fowler   Pevensey bay hailsham community c LASER RADIAL 19 9.0 (11.0) 9.0 8.0 37.0 26.0
10th Nick Humphries   Pevensey bay Sackville TOPPER 28453 3.0 (21.0 RDG) 13.0 14.0 51.0 30.0
11th Patrick Keech   CHIPSTEAD WILMINGTON GRAMMAR TOPPER 46046 11.0 10.0 (16.0) 11.0 48.0 32.0
12th Elliot Marks   BOUGH BEECH SC CORNWALLIS ACADEMY TOPPER 46468 14.0 (15.0) 11.0 9.0 49.0 34.0
13th Rex Farrant Lewis Keen Bewl Valley RS FEVA XL 2568 (25.0) 5.0 8.0 23.0 61.0 36.0
14th Patrick Crouch   Minnis bay sailing club Chatham house gramma TOPPER 42066 7.0 19.0 RDG (25.0) 15.0 66.0 41.0
15th Matt Fowler   Pevensey bay sussex downs college LASER RADIAL 159183 (17.0) 17.0 14.0 10.0 58.0 41.0
16th Lewis Humphries   Pevensey bay Crawley down TOPPER 28383 15.5 (23.0 RDG) 15.0 12.0 65.5 42.5
17th Oskar Bisset Max Taylornobbs Downs S.C. St Edmunds RC & Sir RS FEVA XL 4354 26.0 12.0 12.0 (30.0) 80.0 50.0
18th Ollie Batehup   Bewl Valley Sailing Club Angley TOPPER 31229 13.0 22.0 RDG (26.0) 17.0 78.0 52.0
19th Tom Hatcher   Margate Yacht Club St Georges Cof E Fou TOPPER 45616 19.0 18.0 RDG 18.0 (20.0) 75.0 55.0
20th Emma Crane   Bewl Valley Sailing Club TOPPER 47079 21.0 (33.0 RDG) 17.0 18.0 89.0 56.0
21st Toby Freeland   Downs S.C. SIR ROGER MANWOODS TOPPER 46159 18.0 20.0 RDG 20.0 (39.0 DNC) 97.0 58.0
22nd William Wombell Oscar Wombell DWSC Waterloo Pirates DWSC Waterloo Pirate RS FEVA XL 7 27.0 16.0 (32.0) 16.0 91.0 59.0
23rd Toby Wood   Downs S.C. Ursuline College Wes TOPPER 46877 20.0 (25.0 RDG) 22.0 22.0 89.0 64.0
24th Julia Judd   Waterloo Pirates Sailing Club DGGS TOPPER 28938 15.5 (30.0 RDG) 24.0 26.0 95.5 65.5
25th Kirstie Greenslade Jennifer Pearsonfarr Broadstairs SC Clarendon & St. Lawr RS 200 297 22.0 6.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 106.0 67.0
26th Jack Hill   BOUGH BEECH SC Whitgift TOPPER 14501 (24.0) 24.0 RDG 23.0 21.0 92.0 68.0
27th Danie Juden Rhian Juden Downs S.C. Clarendon House Gram RS FEVA XL 9 33.0 (39.0 DNC) 21.0 19.0 112.0 73.0
28th Peter Freeland   Downs S.C. ST FAITHS TOPPER 44161 (37.0) 29.0 RDG 19.0 27.0 112.0 75.0
29th Alexander Lane   Downs S.C. Dover College TOPPER 43079 23.0 (34.0 RDG) 30.0 24.0 111.0 77.0
30th Finn Smith   Waterloo Pirates S C and Redoubt S C Saltwood C E School RS TERA SPORT 4141 30.0 13.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 121.0 82.0
31st Genevieve Butt   Downs S.C. Sir Roger Manwoods TOPPER 4 (31.0) 26.0 RDG 28.0 28.0 113.0 82.0
32nd Stan chick   Broadstairs SC Chatham TOPPER 46870 28.5 27.0 RDG 27.0 (29.0) 111.5 82.5
33rd Edward Davison   TOPPER 43075 (39.0 DNC) 39.0 DNC 29.0 25.0 132.0 93.0
34th Matthew Green   Downs S.C. St Faiths at Ash TOPPER 22 (32.0) 31.0 RDG 31.0 31.0 125.0 93.0
35th Georgia Green Harret Hyett Downs S.C. Manwoods RS FEVA XL 577 36.0 28.0 RDG 33.0 (39.0 DNC) 136.0 97.0
36th Mark Lightbody   Downs Sailing Club/Waterloo Pirates Dover Walmer Science Colle TOPPER 43083 28.5 32.0 RDG (39.0 DNC) 39.0 DNC 138.5 99.5
37th Sophie Green Sarah Hyett Downs S.C. St Faiths at Ash TOPPER 12 34.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 151.0 112.0
38th Alex Judd Edward Davison Downs S.C. Dover GSB / Pirates RS FEVA XL 8 35.0 (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 152.0 113.0

o Fleet

Sailed:4, Discards:1, To count:3, Ratings:PY, Entries:6, Scoring system:Appendix A
Place HelmName CrewName Club School Class SailNo Tally R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Mark Heather Ed Cowell RS 200 872 46 1.0 (2.0) 1.0 2.0 6.0 4.0
2nd Tim Ellis Lucy Preston RS 200 1087 47 (4.0) 3.0 2.0 1.0 10.0 6.0
3rd Richard Thomas   LASER 193760 50 2.0 (5.0) 4.0 3.0 14.0 9.0
4th Phil Spicer   LASER 2000 2930 44 (5.0) 1.0 5.0 4.0 15.0 10.0
5th Steve Restall Kate Restall RS 200 1010 2 3.0 4.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 21.0 14.0
6th Sam Rowe Rob waite RS 200 285 43 (6.0) 6.0 3.0 5.0 20.0 14.0


http://www.kssa.co.uk/

Sailwave Scoring Software 2.00 build 1
http://www.sailwave.com/