KSSA Promoting Youth Sailing in Kent
 Next
KSSA event
 
 

NSSA


 
Sailwave
 

KENT SCHOOLS SAILING ASSOCIATION TEAM MANAGERS REPORT 

2002

 
NSSA CHAMPIONSHIPS, OXFORD 1&2 JUNE

Sunshine and gentle breeze

97 entries of which 43 were Toppers

19 Kent entries, :including Thomas Willis, our guest from Derbyshire)

Six races over two days

Chris Catt won the Laser Radial Fleet (18 boats)

Clare & Helen Stubbs won the Handicap Fleet sailing their RS200 (12 boats)

Thomas Willis won the Qptimist Fleet (7 boats)

Robert Waite finished 6th in the Topper Fleet (43 boats)

Ian Mairs fimished Sth in the Laser Fleet (16 boats)

'Indoor' camping at Upper Hayford Olympic Training Base (experience I could write a book about). Highlight 

was the BBQ and the indoor beach volleyball.

 

NSSA REGATTA, GRAFHAM 21-26 JULY

Mostly sunny (heat wave) and moderate breezes

305 entries including 144 Toppers

24 Kent entries

Kent were 2nd 01rerall in the Team Trophy

Jonathan Whit;~ finished 6th Topper (144 boats)

Robert Waite finished 14th Topper

Tim Ellis finished 16th Topper

Chris Coulcher & Chris Rodway finished 2nd Asymmetric Fleet (14 boats)

Jonathan Waite finished 5th Laser (26 boats)

Clare & Helen Stubbs finished 2nd Handicap Fleet (6 boats)

Camping and catering at Grafham Centre (adjacent to the club). Very successful although somewhat cramped.

The Kent 'camp' was as lively and friendly as ever!

Entry and accommodation fees were very expensive this year

Congratulations to:

Chris Coulcher and Chris Rodway who were selected to represent England in the Nations Cup. Michael Payne 

who received the Presidents Award -a weeklong cruise in the Western Isles of Scotland with nine other young 

people on Sceptre (converted 12M yacht). Thanks to Team Captains Clare Stubbs and Richard TurnilL Thanks 

also to the many adult helpers without whose Support the team could not have been managed so successfully.

 

NSSA TEAM RACING, BURWAIN, LANCASHIRE 5&6 OCTOBER 

32 teams of 3 sailing in Toppers

Excellent venue and organisation

Excellent result~:

Chris Catt

Jonathan White    1st overall

Robert Waite

 

Doug Horner 

Rory Sharvill         Lost in semi-finals to Yorkshire A

James Cooke

 

Clare Stubbs 

Lucy Heather         Gold league 5th

Katie Restall

 

Kent has now won this competition for the fourth consecutive year. Many congratulations to Chris Catt who has been a 

member of the winning team on each occasion.

Kent were selected to represent the NSSA at the R Y A Youth Team Racing Championship which was hosted by Bewl and 

sailed in two man boats. We finished a very creditable 3rd overall.

 

I think it reasonable to conclude that the teams representing Kent Schools Sailing Association have enjoyed yet another

extremely successful year.

 

Steve Restall